Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w ostatnim okresie dosyć znanym zagadnieniem. Oceny na jej temat są jednak całkowicie różne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza w szczególności doniesieniom medialnym, które to ostrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które się z nią wiążą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod przykrywką przekazywanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne ubogich osób.


Rzeczywistość jest jednakże trochę w wyższym stopniu złożona niż w modelu biedni pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie możemy wartościować w sposób generalny konkretnego zjawiska. Przykładowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron ma świadomość dokładnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są udzielane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przekazywane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równe podmioty, która to reguła mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że jedna ze stron udziela pożyczki w określonej wartości a druga strona obiecuje ją spłacić w wyznaczonym czasie, wraz z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie ma przywilejów banku (np. nie będzie w stanie sprawdzać pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się w takim razie poprzez dokonanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo nieskomplikowana konstrukcja od strony prawniczej.