Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są względnie nową propozycją na polskim rynku propozycji kredytowych. Jednak w swej konstrukcji przypomina już dobrze nam znajome kredyty bankowe oferowane przez standardowe banki. Pozostaje jednakże wskazać na parę fundamentalnych rozbieżności.

Pierwsza z nich to podmiot, jaki to jest w stanie udzielić kwotę wnioskowanej pożyczki. Jeżeli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Najczęściej jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.


Weryfikacja historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to kolejna różnica pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe próbując utrzymać zdrową politykę kredytową są zobligowane do badania i sprawdzenia osób, które są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mają, chociażby statystyczne przesłanki aby zakładać, że dług będzie opłacany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na trochę odmiennych regułach. Pożyczkodawca nie ma bowiem szansy sprawdzenia ewentualnej jednostki zainteresowanej pozyskaniem pożyczki. Nie ma dostępu do Biura Informacji Kredytowej czyli do fundamentalnego sprzętu którym dysponują banki. Z związku z tym wymagane jest stosowanie adekwatnych zabezpieczeń spłaty pożyczki